زبان برنامه نویسی پایتون
فوریه 17, 2019
مقایسه تلفن VoIP با تلفن سنتی
فوریه 21, 2019

نصب دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته در مراکز آموزشی

دوربین مدار بسته در مراکز آموزشی

نصب دوربین مدار بسته

خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

نصب دوربین مدار بسته : با توجه به محل قرار گرفتن دوربین ها ، نوع و مدل دوربین های مدار بسته مشخص می شود ، از دوربین های دام معمولا در محیط های داخلی و سر پوشیده و از دوربین های بولت در محیط های بیرونی و روباز استفاده می شود . پس از مشخص شدن تعداد دوربین ها ، دستگاه ضبط مورد نظر انتخاب می شود معمولا حدود ۱۰ الی ۱۵% به عنوان توسعه آینده به تعداد کانال های NVR اضافه تر می کنند.

نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مدار بسته

تنها انتخاب یک سیستم مدار بسته نمی تواند خیال شما را از بابت پوشش نیاز های حفاظتی تان راحت کند ، نصب دوربین مدار بسته در ساختمان های مسکونی یا دولتی باید توسط تکنیسین های متخصص انجام شود اما اگر به این تکنیسین ها دسترسی نداشته باشیم می توانیم از افرادی استفاده کنیم که در زمینه لوازم الکترونیکی متخصص باشد استفاده کنیم.

در نظر داشته باشید که در این صورت شاید کیفیت کار به اندازه حالت اول مطلوب نباشد. در این مقاله ما می خواهیم تمام موارد لازم برای نصب دوربین مدار بسته در یک ساختمان را برای شما خوانندگان گرامی مجله ایران سکوریتی بیان کنیم. با ما همراه باشید.

برای نصب دوربین مدار بسته باید موارد متعددی را بدانیم مواردی مانند تعداد و نوع دوربین های مدار بسته ، قیمت محصولات و هزینه نصب و راه اندازی ، محل دقیق نصب دوربین ها ، نوع کابل ها و تجهیزات جانبی ، نحوه کابل کشی و مسیر های مناسب و … از این قبیل موارد هستند. با ما همراه باشید تا بصورت گام به گام مراحل نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته را برای شما بیان کنیم.

خرید سیستم دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته

نخستین مرحله تصمیم به استفاده از سیستم دوربین مدار بسته می باشد. لزوم آگاهی از نیازهای حفاظتی که باید توسط دوربین پوشش داده شوند می تواند تا حدود زیادی مشتریان را نسبت به سیستم مدار بسته ای که باید انتخاب کنند آگاه نماید. اختصاص بودجه مناسب برای خریداری دوربین ها و نیز نوع نمایش و ضبط تصاویر ، انتقال تصویر و مواردی از این دست در این قسمت باید تصمیم گیری شود.

نصب دوربین مدار بسته

در گام بعدی میزان هارد دیسک مورد نیاز برای ضبط تصاویر جهت مدت زمان مشخص محاسبه می شود.سایر تجهیزات از قبیل کابل شبکه ، سوئیچ ، کانکتور ها و … نیز با توجه به تعداد دوربین ها محاسبه و در نظر گرفته می شوند.

باید توجه داشته باشید که در این مرحله انتخاب برند مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما می توانید به صورت رایگان از مشورت کارشناسان ما در ایران سکوریتی بهره مند شوید و سیستم مدار بسته بهینه خود را تهیه نمایید.


محل مناسب برای نصب دوربین مدار بسته

یکی از مهمترین مواردی که در یک سیستم مدار بسته باید مورد توجه قرار بگیرد ، جانمایی دوربین ها در یک ساختمان می باشد. معمولا جانمایی دوربین بر اساس نیاز کاربران می تواند متغیر باشد چرا که افراد مختلف  نیاز های حفاظتی متعددی دارند

ما در این مقاله سعی می کنیم برخی از پر تکرار ترین فضاهایی که در یک سیستم مدار بسته استاندارد باید مورد توجه قرار بگیرد را برای شما خوانندگان گرامی ایران سکوریتی توضیح دهیم. این موقعیت ها عبارتند از :

 • بر اصلی ساختمان ( فضای بیرون ساختمان )
 • درب ورودی نفر رو و درب ورودی مخصوص خودرو
 • درب پشت بام ساختمان
 • پنجره ها و سایر مبادی ورودی پر خطر ساختمان
 • راه پله ها و فضای جلوی درب آسانسور
 • محوطه ی لابی ساختمان
 • پارکینگ ساختمان
 • اتاق برق ، اتاق ژنراتور و سایر قسمت های حیاتی ساختمان
 • فضای جلوی انباری در ساختمان های مسکونی
 • ….

پس از مشخص شدن موقعیت های مورد نیاز جهت پوشش دوربین مدار بسته می توان محل نصب دقیق هر دوربین و نوع آن را مشخص نمود ، سپس بر اساس محل نصب متراژ کابل و موارد مصرفی دیگر به دست می آید.

نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مدار بسته

هنگام نصب دوربین های مدار بسته در یک ساختمان شامل مسکونی یا اداری باید برخی از موارد کلی را جهت استفاده بهتر و افزایش طول عمر این محصولات رعایت کنیم که در ادامه برخی از آنها را برای شما آورده ایم:

 • نصب دوربین مدار بسته باید به گونه ای باشد که در هیچ نقطه ای کابل دوربین مشاهده نشود ، به عبارت دیگر کلیه مسیر کابل کشی باید یا بصورت توکار بوده یا از درون لوله هایی که برای این کار تعبیه شده اند انجام شود.
 • برخی از انواع این لوله ها شامل لوله فولادی ، لوله فلکسی ، لوله پلی اتیلن و … ضمنا در مواردی که دوربین درون ساختمان نصب می شود معمولا کابل ها از درون داکت های پلاستیکی عبور داده می شوند.
 • هنگام جانمایی دوربین بهتر است زاویه نصب آن به گونه ای باشد که حتی الامکان روبروی پرتو مستقیم خورشید قرار نداشته باشد.
 • فضای جلوی دوربین نباید شامل پوشش های مختلف گیاهی یا مصنوعی باشد چرا که این پوشش ها میدان و عمق دید دوربین را کاهش می دهند.
 • در برخی موقعیت ها ، نصب دوربین در فضایی که در معرض دید همه باشد می تواند به لحاظ روانی جلوی بسیاری از فعالیت های مجرمانه را بگیرد لذا در این موارد باید از دوربین های با ظاهر بزرگ تر و در محلی که در معرض دید همه باشد استفاده نمود.
 • بهتر است جهت عملکرد بهتر دوربین ها در گرمای تابستان و سرما و هوای نا مساعد زمستان در زیر سایه بان یا برآمدگی های بیرونی ساختمان ها نصب شود.
 • دوربین مدار بسته باید به گونه ای نصب شود که از دسترس سارقین و افراد سودجو دور بوده و کمترین میزان جلب توجه را داشته باشد. به علاوه نحوه نصب و نوع دوربین باید به گونه ای باشد که در فضاهای بیرونی زاویه دید بزرگ تری را تحت پوشش خود داشته باشد.
 • از نظر استاندارد ، تغذیه دوربین ها باید توسط یک منبع تغذیه مستقل که برای سیستم مدار بسته تعبیه شده است تامین شود ، این منبع تغذیه در کنار NVR سیستم قرار می گیرد اما در مواردی نیز می توانیم جهت صرفه جویی در میزان مواد مصرفی از نزدیکترین پریز برق به دوربین کابل کشی برق را انجام دهیم.

 کابل کشی و نصب تجهیزات دوربین مدار بسته

کابل کشی تجهیزات مدار بسته پس از نصب دوربین های مدار بسته یک کار خیلی مهم به حساب می آید. با توجه به نوع سیستم هایی که انتخاب می کنیم کابل کشی متفاوتی را باید انجام دهیم. به طور کلی سه نوع سیستم را می توان انتخاب کرد در اینجا ما کابل کشی هر سه نوع را برای شما توضیح داده ایم. سیستم های مدار بسته برای کابل کشی و نصب به سه دسته کلی آنالوگ یا HD ، تحت شبکه یا IP و بی سیم یا وایرلس تقسیم می شوند.

نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

نحوه کابل کشی دوربین مدار بسته آنالوگ

در یک سیستم مدار بسته آنالوگ برای هر دوربین باید دو کابل مجزا از محل DVR تا پای دوربین کشیده شود ، کابل اول به عنوان کابل تصویر ، وظیفه انتقال تصویر دوربین به DVR را دارد ، این کابل از نوع RG59 ، RG6 ، RG11 و یا کابل های ۲٫۵C2V می باشد

در برخی از موارد نیز می توان از کابل های شبکه برای انتقال تصویر دوربین های آنالوگ استفاده کرد که در قسمت های دیگر آن را برای شما توضیح خواهیم داد. کابل دومی که باید از محل نصب DVR تا پای دوربین کشیده شود ، کابل برق می باشد.

این کابل از یک سو به منبع تغذیه DC نصب شده ( این منبع تغذیه در کنار DVR قرار می گیرد ) و در سوی دیگر به دوربین نصب می شود و باعث ، رسیدن برق به دوربین و روشن شدن آن می شود.

تبصره ۱: در برخی موارد به جای منبع تغذیه از آداپتور استفاده می کنند. در آن موقع برق مستقیم ۲۲۰ ولت توسط کابل برق به آداپتور ۱۲ ولت نصب شده و این آداپتور به دوربین مدار بسته آنالوگ متصل می شود. محل قرار گرفته آداپتور در کنار دوربین و درون یک باکس ۱۰ سانتیمتری می باشد.

تبصره ۲ : معمولا در این کاربری از کابل های برق ۲ یا ۳ رشته ای استفاده می کنند ، در سیستم های مدار بسته ای که مجهز به سیستم ارت هستند کابل برق سه رشته ای مورد استفاده قرار می گیرد ( به طور مثال کابل برق ۳*۱٫۵ ) و در مواردی که ارت وجود ندارد معمولا از کابل های دو رشته ای استفاده می شود. عدد دوم در کابل برق سطح مقطع هر رشته می باشد که با توجه به فاصله دوربین و DVR این سطح مقطع نیز باید افزایش پیدا کند. به طور مثال برای تغذیه یک دوربین آنالوگ در فاصله ۱۵۰ متری بهتر است از یک کابل برق ۳*۲٫۵ استفاده شود و برای تغذیه یک دوربین آنالوگ در فاصله ۸۰ متری یک کابل برق ۳*۱٫۵ یک انتخاب خوب به حساب می آید.

کابل های ویدیو توسط کانکتور های مخصوص به نام BNC به دوربین یا DVR متصل می شوند. BNC ها خود دارای انواع مختلفی هستند که در بخش های بعدی راجع به آنها توضیح داده می شود. پس از نصب تمامی دوربین ها و کابل کشی مناسب و اتصال کانکتور ها سیستم مدار بسته آنالوگ آماده روشن کردن و تنظیم نرم افزاری می باشد.

این نوع از کابل کشی برای سیستم های HD نیز عینا می تواند انجام شود.

نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مدار بسته

 نحوه کابل کشی و نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP

در سیستم مدار بسته IP ، اجزای مورد استفاده از سه نوع هستند ، دوربین IP ، سوئیچ شبکه و NVR. برای انتقال تصویر دوربین ها به NVR باید نخست از هر دوربین یک کابل به سوئیچ شبکه بکشیم و سپس در پایان که کابل تمام دوربین ها به سوئیچ کشیده شد ، از سوئیچ شبکه یک کابل به NVR کشیده شود.

نوع کابل های مورد استفاده در سیستم IP ، از نوع کابل شبکه می باشد . کابل های شبکه انواع متفاوتی دارد که عبارتند از Cat5 ، Cat5e ، Cat6 و ….

اگر سوئیچ های شبکه استفاده شده در یک سیستم مدار بسته IP دارای قابلیت POE باشد ، از همان یک کابل شبکه متصل شده بین دوربین و سوئیچ می توان برای تغذیه دوربین ها استفاده نمود اما در صورتی که سوئیچ شبکه استفاده شده از نوع معمولی باشد باید برای هر دوربین یک کابل برق مجزا مانند آنچه در سیستم آنالوگ به آن اشاره شد کشیده شود. به طور کلی حجم کابل کشی در سیستم IP از سیستم های دیگر کمتر است.

کابل های شبکه توسط کانکتور های شبکه RJ45 به تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ، دوربین و یا NVR  وصل می شوند. پس از نصب فیزیکی دوربین ها و کابل کشی های مورد نیاز ، عملیات سخت افزاری راه اندازی یک سیستم مدار بسته به اتمام می رسد.

نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

نحوه نصب دوربین مدار بسته بی سیم یا وای فای

دوربین وای فای برای نصب و انتقال تصویر به تجهیزات ضبط نیازی به کابل شبکه ندارد لذا کاربران می توانند به سادگی محل نصب دوربین را تغییر دهند. دوربین بی سیم را در محل مناسب خود نصب کنید، سپس کابل برق را برای تغذیه دوربین بی سیم بکشید ، حال هم می توانید تصاویر را که از بستر وای فای منتقل می شود از طریق یک دریافت کننده بی سیم ( اکسس پوینت ) دریافت کرده و سپس به NVR متصل نمایید و یا تصاویر دوربین بی سیم را به صورت مستقیم توسط NVR بی سیم دریافت و ضبط نمایید.

سیستم مدار بسته وای فای با توجه به سهولت نصب و امکان جابجایی دوربین ها و همچنین عدم نیاز به کابل کشی هموارد در بین مشتریان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است.

 تنظیم نرم افزاری دوربین مدار بسته

پس از نصب و راه اندازی کامل و اتمام کابل کشی ، نوبت به تنظیم نرم افزاری دوربین ها مانند تنظیم زاویه دید دوربین ، تنظیم فوکوس و شفافیت دوربین ، تنظیمات ضبط دوربین ها بر روی NVR  و مواردی از این دست می رسد.

این بخش از کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که یکی از فاکتور های سامانه مدار بسته مفید ، ارائه تصاویر مناسب و با کیفیت در طول روز یا شب به شمار می آید. برخی از مهمترین تنظیمات نرم افزاری مورد نیاز در سامانه دوربین مدار بسته عبارتند از :

 • اختصاص IP به دوربین های تحت شبکه
 • تنظیم زاویه دید و جهت دید دوربین با توجه به نیاز
 • تنظیم فوکوس و شفافیت دوربین برای تصویر برداری بهتر
 • تنظیمات پیشرفته مربوط به تکنولوژی های تصویر مانند WDR ، ۳D-DNR
 • تنظیمات مربوط به LED دید در شب دوربین جهت تصویر برداری بهینه تر در طول شب
 • تنظیمات و پیکر بندی سوئیچ های شبکه
 • تنظیم و اضافه کردن دوربین های مدار بسته بر روی سیستم ضبط
 • نصب هارد دیسک درون NVR و تنظیمات نرم افزاری مربوط به آن
 • تنظیمات مربوط به انتقال تصویر دوربین ها بر روی تلفن همراه یا PC

در قسمت های دیگر در خصوص نحوه نصب دوربین مدار بسته و همچنین راه اندازی نرم افزاری آن برای شما خوانندگان گرامی مجله ایران سکوریتی توضیح خواهیم داد. با معرفی  ما به دیگران از ما حمایت کنید.


نصب دوربین مدار بسته |نصاب دوربین مدار بسته |روش نصب دوربین مدار بسته |قیمت نصب دوربین مدار بسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *