دوربین مدار بسته تحت شبکه
آوریل 24, 2019
الیاس شاهگردون
آوریل 24, 2019

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مداربسته” چیست؟
دوربین مدار بسته در تهران : واژه “دوربین مداربسته” برگردان فارسی کلمه انگلیسی  closet circuit television  یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت اند.
دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.

تاریخچه دوربین مدار بسته در تهران :

نخستین سیستم مداربسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v۲ نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.
در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته میشد به مجوز دولتی نیازی ندارد.

از آن پس سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۳ بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیری از جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد.

تا ایتکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. بنظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

دوربین مدار بسته در تهران

بتدریج برخی از حرفه ها و مشاغل بخصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند. در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ” ضبط بعد از شناسایی حرکت” وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد.

تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود. از نیمه دوم سال ۱۹۹۰ پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهرها بخصوص مراکز عمومی ، مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.
در انگلستان نیز استفاده از دوربین مداربسته بسیار متداول شد. شهر “نورفولک” انگلستان نخستین جایی در این کشور بود که دوربین ها در آن نصب شدند.بطور کلی در دهه میلادی بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشورها رواج یافت.

کاربردهای دوربین مداربسته :

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

– جلوگیری از ارتکاب جرایم

-کاربرد صنعتی

-کنترل ترافیک

-امنیت نقل و انتقالات

انواع دوربین مداربسته
از نظر نوع سیگنال:
-دوربین های آنالوگ
-دوربین های ip (آی پی تحت شبکه)

دوربین مدار بسته در تهران از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر:


دوربین های دام dome
-دوربین های صنعتی
-دوربین های مینیاتوری
-دوربین های مادون قرمز ir
-دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی ptz)

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته از نظر قاب و پوشش:
دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
-دوربین های مخفی
-دوربین های قاب فانتزی

دوربین های مداربسته از لحاظ شکل ظاهری به چند مدل تقسیم می شوند :

  1. دوربین لوله ای بولت
  2. دوربین های دام سقفی
  3. دوربین های اسپیددام PTZ
  4. دوربین های چشم ماهی Fisheye
  5. دوربین های اداری کیوب

این ها اشکال مختلف دوربین مداربسته است که در تمامی برندها و تکنولوژی ها با هم مشترک هستند.

دوربین های مداربسته در تهران از لحاظ تکنولوژیکی به دو دسته کلی آنالوگ و تحت شبکه تقسیم میگردد.

دوربین مدار بسته آنالوگ :

 

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته در تهران

نسل قدیم دوربین های مداربسته تا سال ۲۰۱۲ می باشد و در یک بستر کابل تصویر RG و اتصال فیش BNC و ضبط دستگاه DVR که بستر آنالوگ معروف است،کار میکرد.

دوربین مدار بسته HD :

دوربین HD نسل بعدی همان دوربین آنالوگ با همان بستر و تجهیزات می باشد. تفاوت این دوربین ها با نسل قدیم خود، استفاده از برد های الکترونیکی قدرتمند تر ساخته شده توسط کمپانی های مشخص جهانی است، که نتیجه آن تولید تصاویر با کیفیت تر و وضوح تصویر بالاتر می باشد.

دوربین های HD با نام های تجاری مختلفی وارد بازار شده اند، کمپانی های تولید کننده این فن آوری در جهان آن را با نام های تجاری مختلف از جمله AHD، HDTVI، HDCVI و HDSDI وارد بازار نموده اند، گران ترین این تکنولوژی ها HDSDI و ارزان ترین آن ها AHD می باشد که در اختیار اکثر کمپانی های تولید کننده چینی می باشد و بر روی آن ها از نرم افزارهای رایگان و یا ارزان قیمت استفاده می کنند. البته این مسئله بستگی بسیار زیادی به وارد کننده و سفارش دهنده این کالاها دارد.

نصب  دوربین مدار بسته در تهران |فروشگاه دوربین مدار بسته در تهران | دوربین مدار بسته در تهران|  دوربین مدار بسته تهران

دوربین مدار بسته IP :

دوربین های تحت شبکه کاملا با دوربین های آنالوگ متفاوت هستند و بر روی بستر شبکه کار میکنند. و بخاطر قابلیت اتصال هر دوربین به صورت مجزا، به شبکه های کامپیوتری و دریافت یک آدرس IP به دوربین های IP معروف شده اند.
هر دوربین در این تکنولوژی دارای یک نرم افزار مستقل می باشد که قابلیت ارتقاء و بروزرسانی سالانه و همچنین برنامه ریزی مستقل را برای کاربران فراهم می نماید.

نرم افزارهای اجرایی نیز امروزه در مدیریت تصاویر دوربین مداربسته کاربردهای وسیعی پیدا کرده اند، در واقع می توان گفت امروزه دوربین های مداربسته بدون یک نرم افزار اجزایی قدرتمند از کارایی مناسب برخوردار نیستند.

نقش کامپیوتر سرورها در این فن آوری پررنگ تر شده تا جایی که در مواردی که تعداد دوربین های متصل به یک شبکه از حدی بالاتر می رود داشتن این تجهیزات بسیار حیاتی می گردد.

در هر دو نوع از تکنولوژی دوربین مداربسته شما با اصطلاحاتی روبرو می شوید که در اینجا لازم است به آن ها اشاره کوتاهی کنم:

دوربین مداربسته مخفی :

 

انواع دوربین هایی که بتوان در جایی آن ها را مخفی نمود ولی به تصویر برداری آن ها آسیبی وارد نشود.

 

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته در تهران

انواع دوربین مداربسته مخفی:

• دوربین لنز سوزنی یک دوربین کوچک مکعبی است که لنز بسیار ریزی دارد که به اندازه نوک یک خودکار است.
• دوربین پیچی لنز آن شبیه سر پیچ طراحی شده، دوربین مداربسته مخفی پیچی بسیار متداول شده و در اکثر جاها از آن استفاده می شود.
• دوربین سنسوری، یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته مخفی است که دوربین و متعلقات آن درون یک باکس چشمی دزدگیر یا سنسور دود اعلام حریق تعبیه شده است.

دوربین مداربسته بی سیم :

 

دوربین های بی سیم توع زیادی ندارند، اولین سری این دوربین های بی سیم بصورت آنالوگ وارد بازار شدند، که استقبال خوبی از آنها شد. دارای یک آنتن متصل به دوربین و یک مبدل ارتباطی بیسیم که ارتباط آن را با دستگاه مرکزی برقرار می کرد، این دوربین ها اشکالات بسیاری نیز داشتند از جمله : عمر مفید کوتاه، اتصال ناپایدار تصویر که با زنگ خوردن یک موبایل در نزدیکی آن نیز ممکن بود قطع شود، برای روشن شدن دوربین حتما باید برق کشی انجام می شد که اکثر مواقع خود این برق بدلیل ایزوله نبودن امکان آسیب دیدگی دوربین را زیاد میکرد.

پس از این دوربین ها دیگر در این تکنولوژی دوربین بی سیم وارد بازار نشد. شاید تولید کنندگان این نوع از دوربین های بی سیم تولید آن را خالی از اشکال ندیدند.

نسل بعدی، دوربین های بی سیم تحت شبکه یا دوربین مداربسته وای فای بودند ، در واقع دوربین های بی سیم تحت شبکه از طریق قابلیت وای فای داخلی به نزدیک ترین مودم بی سیم متصل می شوند، ولی در واقع باز هم نیازمند کابل کشی برق و اتصال یک آدابتور برای روشن شدن هستند.

از مزایای این نوع دوربین های مداربسته بی سیم، استفاده از قابلیت صدای دوطرفه و اتصال به سیستم اتوماسین داخلی و همچنین بهره بردن از تکنولوژی های جدید مانند دوربین های کیوب چشم ماهی Fish eye می باشد.

تجهیزات دوربین مداربسته

در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربین های مداربسته می پردازیم.

 

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته  dvr  چیست ؟

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال digital video recording  که به اختصار dvr نامیده می شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین های مداربسته آنالوگ است. این سیستم قابلیت های فرآوانی را برای دوربین ها فرآهم می کند. از ضبط تصاویر با فرمت های تصویری و کیفیت های مختلف تا قابلیت های هشداری متنوع. ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی.

دی وی آر ها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودی ها آنها را دسته بندی کرده است. دی وی آر های با ۴ ورودی تصویر را دی وی آر ۴ کانال (dvr 4ch) می نامند. به همین ترتیب تعداد کانال ها می تواند ۸ ، ۱۶ و ۳۲ باشد. دی وی آر های رایج در بازار از ۳۲ فراتر نمی روند. اینها استاندارد های ورودی تصاویر هستند گرچه ممکن است برخی از شرکت ها خصوصا شرکت های چینی تعداد ورودی های متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرند.

انواع دوربین مدار بسته dvr :

صرف نظر از انواع دی وی آر از نظر تعداد کانال که می توانند ۴ کانال ، ۸ کانال ، ۱۶ کانال ، ۳۲ کانال و یا… باشند ، dvr  های موجود در بازار در دو دسته کلی نیز تقسیم بندی می شوند.
-دی وی آر های استندلون standalone
-کارت دی وی آر

کارت  dvr دوربین مدار بسته در تهران :

کارت dvr یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (اینترنال) یا خارجی (اکسترنال) بر روی کامپیوتر نصب می گردد. کارت دی وی آر در واقع رابط بین دوربین های مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. مابقی وظایف را کامپیوتر انجام می دهد. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره می شود.

 

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته در تهران

 

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفاده های کوتاه مدت توصیه می شود. اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت ضمن اینکه برای کارایی و امنیت بیشتر می بایست از استفاده های دیگر با کامپیوتر پرهیز شود هزینه های بالای برق که همزمان بخش های مختلف پی سی مورد استفاده قرار می دهند همگی بازار را به استفاده از سیستم های مستقل دی وی آر سوق می دهد.

خرید دوربین مدار بسته در تهران |قیمت دوربین مدار بسته در تهران | دوربین مدار بسته ارزان در تهران|  دوربین مدار بسته تهران

دوربین مدار بسته  دی وی آر استندلون standalone:

سیستم dvr مستقل از کامپیوتر را دی و آر استندالون می نامند. این دستگاه که معمولا در اندازه های متفاوتی در ابعاد دی وی دی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است بر حسب نیاز می تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت های متفاوت باشد. از آنجا که این سیستم بطور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین های مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر ترجیح داده شده و توصیه میگردد.

همانگونه که اشاره گردید تعداد کانال dvr  ها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می شود حال آنکه دی وی آر ها می توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد.

 

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته در تهران

 

معمولا دستگاه های دی وی آر ، پرتی برای لن lan شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در  مبحث انتفال تصویر روی اینترنت استفاده می شود. دی وی آر هایی که ورودی صدا و پرت lan داشته باشند در بازار ایران اصطلاحا فول آپشن (full option) می نامند.

گرچه قابلیت های dvr ها متفاوت است و در بین فول آپشن ها نیز گزینه ها بسیار متنوع خواهند بود.

برخی از قابلیت های متفاوت دوربین مدار بسته  dvr :

-هشدار قطع یا خرابی دوربین
-قابلیت حسگر حرکت motion detection
– قابلیت ضبط تصاویر با فرمت های مختلف و کیفیت های متفاوت
-ارتباط lan یا dial up
-هشدار حرکت از طریق ایمیل
-امکان ارتباط با ftp
-کنترل از طریق وب
– شمارنده ورود و خروج counter
-تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
-زبان های سیستم (فارسی و …)

دوربین مدار بسته dvr چیست ؟

دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه ip را network video recording یا به اختصار nvr می نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین های شبکه طراحی شده و مدل های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین های ip و ذخیره سازی تصاویر آنها را فراهم می کند.

وظایف عمده ان وی آر ها همانند دی وی آر ها بوده و قابلیت های نسبتا مشابهی را دارا می باشند. تفاوت ها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین هاست.

برخلاف dvr ها که اتصال تصویر و صدا را بسادگی فراهم کرده اند نحوه اتصال در nvr ها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه های کامپیوتریست. nvr در واقع مرکز اتصال شبکه بشمار می رود و سیاست های اتصال در شبکه بر حسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.

 

 bnc

 

دوربین مدار بسته در تهران

دوربین مدار بسته در تهران

bnc یا british naval connector نوعی فیش ارتباطیست که به منظور اتصال کابل های کواسیال بکار  می رود. این اتصال دهنده ها برای کابل های کواکسیلی از قبیل rg59، rg58 تا rg179 و rg316 مناسب هستند.

بی ان سی ها در زمینه های متفاوتی از جمله تجهیزات رادیویی،تلویزیونی،تجهیزات آزامایشگاهی، سیگنال های ویدیویی و همچنین برخی شبکه های کامپیوتری بکار برده می شوند. همچنین این اتصال دهنده ها فیش های متداول برای ارتباط دوربین های مداربسته آنالوگ هستند.

دوربین مدار بسته در تهران :

همانند سایر اتصال دهنده ها bnc ها نیز بصورت نری و مادگی با یکدیگر متصل می شوند شامل یک پین داخلی و یک فک دوار چرخنده می باشند.

بدنه چرخشی بی ان سی نر در بی ان سی ماده با چرخشی ۱۸۰ درجه قفل می شود.طراحی داخلی bnc ها سبب اتصال قفل شونده و مطمئن شده است.
bnc های موجود در بازار بسته به نوع اتصال آنها با کابل و همچنین ابزار اتصال دهنده آنها در انواع مختلفی یافت میشوند. از آن جمله می توان به بی ان سی های پیچی ، بی ان سی های فنری، بی ان سی های پرسی و… اشاره کرد.

برای اتصال بی ان سی های پرسی به کابل کواکسیال ابزار پرس بی ان سی نیاز است اما برای بی ان سی های پیچی یک پیچ گوشتی ریز کفایت می کند. که البته نیاز به توضیح نیست که اتصال بی ان سی های پرسی مطمئن تر می باشد.

دوربین مدار بسته در تهران |فروش دوربین مدار بسته در تهران |نصب دوربین مدار بسته در تهران |

راهنمای انتخاب لنز مناسب دوربین مدار بسته :

یکی از دغدغه ها هنگام نصب دوربین های مداربسته خصوصا دوربین های صنعتی ،انتخاب نوع لنز مناسب برای محل و هدف مورد نظر است. اینکه چه لنزی را برای زوم و فوکوس روی بخشی خاص از محیط انتخاب کنیم.
همانطور که میدانید لنزها در اندازه های متفاوتی در بازار موجودند. که متداولترین آنها لنزهای ۴٫۳ ، ۶ ، ۸ ، ۱۲ و یا ۱۶ میلیمتری هستند.
در تصاویر زیر دوربین در موقعیت یکسان و فاصله ۱۰ متری از ساختمان روبرو نصب شده است. با تغییر لنزها تصاویر را با هم مقایسه می کنیم.

با توجه به تصویر مربوط به لنز ۴٫۳ میلیمتری ، واضح است که برای دید کاملتر باید این لنز را انتخاب کنیم. هرچه به لنز ۱۶ میلیمتری پیش می رویم زوم بیشتر شده و دامنه دید کمتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *