قیمت دوربین مدار بسته

قیمت دوربین مدار بسته

امنیت ساختمان امری مهم و حیاتی است. صاحبان کسب و کارها و ساکنان خانه باید به امنیت ساختمان تجاری و مسکونی خود اهمیت بدهند.

یکی از معمول ترین و موثر ترین روش ها برای حفظ امنیت، خرید و نصب دوربین مدار بسته است. نصب دوربین مدار بسته باعث می شود ساکنین ساختمان احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشند.

دوربین مداربسته به صورت پیوسته و ۲۴ ساعته بر فضای داخلی و بیرونی ساختمان نظارت می کند. آسیب مالی که در اثر سهل انگاری ممکن است اتفاق بیفتد، بسیار بیشتر از هزینه ای است که برای نصب دوربین مدار بسته در ساختمان صرف می شود. اگر در اثر این سهل انگاری، آسیب جانی اتفاق بیفتد، غیر قابل جبران خواهد بود. از این رو تهیه و نصب دوربین مدار بسته در همه ساختمان ها توصیه می شود. در این مطلب نکاتی مهم و کاربردی را در رابطه با قیمت دوربین مدار بسته بیان می کنیم.

آنچه باید درباره قیمت  دوربین مدار بسته بدانید:

قیمت دوربین مدار بسته

قیمت دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته وسیله ای الکترونیکی است. پک های این وسیله الکترونیکی در انواع و تعداد متفاوتی در بازار وجود دارند. صرف هزینه بالا لزوما منجر به خرید دوربین مدار بسته مناسب نمی شود. برای هر ساختمانی، بنابر کاربرد، باید پک مناسب خریداری شود.

عوامل موثر بر قیمت دوربین مدار بسته به شرح زیرند:

۱) نوع دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته انواع مختلفی دارند. انواع دوربین مدار بسته عبارتند از دام، اسپید دام، دید در شب، مادون قرمز، چرخان یا PTZ، بولت، IP، بی سیم و …. انواع این دوربین ها و موارد کاربرد آن ها در مطلب معرفی انواع دوربین مداربسته، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها به طور مفصل توضیح داده شده است. دوربین های مدار بسته معمولی یا دام قیمت پایین تری دارند. هر چه امکانات دوربین مدار بسته از جمله امکان دید در شب، بزرگنمایی تصاویر، زاویه دید، چرخش دوربین،فاصله تحت پوشش و … بیشتر باشد، هزینه دوربین مدار بسته نیز افزایش می یابد.

تقسیم بندی دیگری نیز برای دوربین مدار بسته وجود دارد و آن تقسیم بندی بر اساس کیفیت تصویر ضبط شده است. از این نظر دوربین مدار بسته به ۴ دسته کلی “آنالوگ”، “اچ دی”، “فول اچ دی” و “های فول اچ دی” تقسیم بندی می شوند. واضح است که هر چه کیفیت تصویر بیشتر باشد، قیمت دوربین مدار بسته افزایش می یابد. قیمت پک دوتایی دوربین مدار بسته آنالوگ، HD و FULL HD و HIGH FULL HD به ترتیب ۵۸۳۰۰۰، ۸۳۳۰۰۰، ۹۲۳۰۰۰ و ۱۰۸۳۰۰۰ تومان می باشد.

لازم به ذکر است که کیفیت تصویر مورد نیاز به کاربرد مورد نظر بستگی دارد و در برخی موارد صرف هزینه اضافی برای خرید دوربین مدار بسته با کیفیت تصویر بسیار بالا ضروری نمی باشد. توصیه می کنیم قبل از خرید دوربین مدار بسته با کارشناسان مجرب پویابین مشورت کنید تا دوربین مدار بسته ای با قیمت مناسب و کارکرد مناسب تهیه کنید.

۲) تعداد دوربین مدار بسته مورد نیاز

ساختمانی که اتاق و فضاهای بیشتری داشته باشد، به منظور پوشش همه فضاهای موجود، تعداد دوربین مدار بسته بیشتری را لازم دارد. هر چه تعداد دوربین مداربسته موجود در پک بیشتر باشد، قیمت بیشتر می شود. دوربین هایی که قابلیت بزرگنمایی تصویر و چرخش را دارند، می توانند به جای چند دوربین ساده کارایی داشته باشند. به عنوان مثال شما با تهیه یک دوربین PTZ ، می توانید فضایی را پوشش دهید که نیاز به ۴ دوربین ساده دارد. اگر چه هزینه دوربین PTZ بالاتر است، ولی هزینه نصب و نگهداری یک دوربین مداربسته، کمتر از ۴ دوربین مدار بسته است.

۳) خدمات نصب دوربین های مدار بسته در ساختمان

بعد از خرید دوربین مدار بسته نوبت به نصب آن می رسد. نصب دوربین مدار بسته کار نسبتا ساده ای است، ولی توصیه می شود که این کار توسط کارشناسان حرفه ای انجام شود. خدمات نصب دوربین مدار بسته مستلزم هزینه است. روند نصب هر نوع از دوربین مدار بسته متفاوت است. به عنوان مثال نصب دوربین آنالوگ نیازمند سیم کشی و کابل کشی است، ولی دوربین مدار بسته بی سیم یا وایرلس، چون تصاویر را به صورت امواج منتقل می کند، نیازی به سیم کشی ندارد و آسان تر است. از این رو خدمات نصب دوربین مدار بسته و نگه داری از آن، هزینه های متفاوتی دارد.

۴) تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته در محل هایی با دسترسی دشوار

گاهی در مکان هایی نیاز به نصب دوربین مدار بسته وجود دارد که دسترسی به آن ها آسان نیست. به عنوان مثال نصب دوربین مداربسته در ارتفاعات بسیار بلند نیازمند تجهیزات ایمنی و بالابر است. هزینه این تجهیزات به هزینه نصب دوربین مدار بسته افزوده می شود.

۵) روش و ابزار ذخیره تصاویر قیمت دوربین مدار بسته

لوازم متفاوتی مثل فلش یو اس بی، هارد اکسترنال، حافظه اینترنتی و … برای ذخیره تصاویر دوربین مدار بسته استفاده می شوند. اگر از حافطه اینترنتی برای ثبت تصاویر استفاده شود، امکان ذخیره نامحدود تصاویر نیز میسر می شود. هر چه حافظه دوربین مدار بسته بیشتر شود، قیمت آن افزایش می یابد. در حالت معمول، از حافظه هایی استفاده می شود که تصاویر ۳ یا ۴ روزه را در خود نگه می دارند.

از بین روش های ذخیره تصاویر دوربین مدار بسته، هارد اکسترنال بیشتر کاربرد دارد. هاردی که در کامپیوترهای شخصی استفاده می شود با هارد مورد نیاز دوربین های مداربسته متفاوت است.

۶) تعداد و نوع مانیتورهای مورد نیاز برای نمایش تصاویر دوربین مدار بسته

در سیستم دوربین مدار بسته، برای نمایش تصاویر ارسالی دوربین مداربسته، از نمایشگر استفاده می شود. هر مانیتور امکان نمایش یک تا چند تصویر را از دوربین های مختلف دارد. انتخاب اندازه این مانیتور به عواملی مثل فاصله مانیتور از بیننده، تعداد دوربین های مداربسته قابل نمایش، رزولوشن تصویر و .. بستگی دارد. هر چه اندازه صفحه نمایشگر و کیفیت تصویر آن بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

در این مطلب، فاکتورهای تاثیرگذار در قیمت دوربین مدار بسته مطرح شدند. شرکت پویا بین دوربین هایی با کیفیت بالا را با قیمت مناسب به فروش می رساند. این شرکت امکان خرید پک های متنوع را با تعداد دوربین مختلف، امکان پذیر کرده است.

قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

یکی از ملزومات امروزی جهت محافظت از ساختمان ها، ادارات، دفاتر و انبارها دوربین های مدار بسته می باشند. با توجه به تنوع بیش از حد این تجهیزات و امکانات مختلف آن ها و عدم آگاهی مشتریان از نیاز خود با توجه به کاربری مورد نظر در مبحث قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته سعی بر آن داریم تا حد امکان شما را با این دستگاه ها آشنا سازیم.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

چرا به این نوع دوربین ها مداربسته می گویند؟

شاید برای همه این سوال مطرح باشد که چرا به این دوربین ها مداربسته می گویند. کلمه ی مداربسته برگردان فارسی عبارت  closet circuit television می باشد که در انگلیسی به اختصار به آن CCTV می گویند.

اولین دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۲ توسط شخصی به نام مایکل بروش اختراع شد که جهت نظارت بر چگونگی شلیک موشک در ارتش آلمان مورد استفاده قرار گرفت. سال ها بعد CCTV به صورت تجاری توسط شرکت Vericon معرفی شده و به بازار آمد.

اجزای تشکیل دهنده ی دوربین مدار بسته

بسته های نظارتی دوربین های مداربسته از اجزای مختلفی تشکیل شده اند.

جهت نظارت و کنترل یک محیط می بایست تمامی اجزاء را در کنار هم داشته باشیم.به عنوان مثال خود دوربین به تنهایی قابلیت ضبظ تصاویر را ندارد (هرچند در مدل های خاص این امکان گنجانده شده است) ،بنابراین ما نیاز به ضبط کننده ی دیجیتالی یا DVR جهت نگهداری تصاویر داریم.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

قیمت دوربین مدار بسته

در ذیل به صورت کلی در مورد این اجزاء بحث خواهیم نمود.

۱-قیمت دوربین مدار بسته

دوربین ها از چندین بخش مهم تشکیل شده اند که مهمترین آن ها بورد اصلی، سنسور تصویر و لنز می باشند.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

بورد دوربین مدار بسته

 

بورد بخش اصلی دوربین است که با توجه به پردازنده ی تعبیه شده توسط شرکت سازنده و اجزای تشکیل دهنده، قابلیت های مهم دوربین را فراهم می آورد. به عنوان مثال کیفیت تصویر ویدیویی و تعداد فریم بر ثانیه ای که هر دوربین به نمایش می گذارد به کیفیت و سرعت پردازنده مربوط می شود.

بنابراین کیفیت این بخش در کمیت قیمت دوربین مدار بسته بسیار مهم می باشد.

شما می بایست با توجه به حداقل نیاز خود برند و امکانات مربوطه را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که کیفیت این بورد در ماندگاری و طول عمر دوربین نیز بسیار موثر می باشد.

سنسور دوربین مدار بسته

 

سنسور وظیفه ی تبدیل نور به اطلاعات دیجیتال را دارد. کیفیت و اندازه ی سنسور اهمیت بسیاری در کیفت تصاویر خروجی دارد.

با یک تعریف ساده هرچه سنسور نور بزرگتر باشد می توان تصاویر با کیفیت تری را ثبت کرد.

سنسورها در دو نوع CCD و CMOS وجود دارند که به صورت کلی می توان گفت سنسورهای CCD کیفیت نسبتا بهتری داشته و در نور کم نیز بهتر عمل میکنند ولی عمدتا دوربین های مدار بسته CMOS به دلیل مجتمع بودن سنسور و چیپ مربوطه کوچکتر، کم مصرف تر و به دلیل ساختار دارای نویزپذیری کمتری هستند. بحث مقایسه این دو نوع سنسور بحثی طولانیست اما می توان گفت سنسورهای CMOS سنسورهای مقرون به صرفه تری هستند.

لنزدوربین مدار بسته

لنز بخشی از دوربین است که نور محیط را جمع آوری نموده و بر روی سنسور متمرکز میکند.

لنز ها انواع مختلفی دارند که می توانند به صورت ثابت و یا متحرک باشند. می توان گفت وسعت دیدی که دوربین ها می توانند به نمایش بگذارند رابطه ای نزدیک با این بخش دارد. بدیهی است کیفیت این بخش نیز در تعیین قیمت دوربین مدار بسته بسیار موثر است.

نقش سیگنال خروجی در تعیین قیمت دوربین مدار بسته

در ادامه مبحث دوربین ها باید به این نکته ی مهم اشاره کرد که دوربین ها می توانند دو مدل سیگنال خروجی به صورت آنالوگ و یا شبکه داشته باشد. نوع سیگنال و مدل تجمیع تصاویر نقش مهمی را در تعیین قیمت دوربین مدار بسته ایفا می کند.

دوربین های شبکه قیمت گرانتری دارند و جهت راه اندازی آنها به تجهیزات شبکه مانند سوییچ نیاز می باشد،

اما بدیهی است در کنار گرانتر بودن دارای قابلیت های ویژه ای مانند تنظیم خود دوربین به صورت از راه دور و شبکه و رویت تصویر دوربین به صورت اتصال مستقیم و غیره را دارا می باشند. عمدتا دوربین های شبکه برای مصارف خانگی به علت هزینه راه اندازی بالا توصیه نمی شوند.

در صفحات بعد در همین مطلب در مورد دستگاه ضبط تصاویر DVR و انواع دوربین به بحث خواهیم نشست.

۲-دستگاه ضبط تصاویر DVR یا Digital Video Recorder

قیمت دوربین مدار بسته

قیمت دوربین مدار بسته

یکی از اجزای مهم در تعیین قیمت دوربین مدار بسته دستگاه های ضبط تصاویر یا DVR می باشد. این دستگاه در نگاه اول وظیفه ی جمع آوری سیگنال تصاویر و تبدیل آن به فرمت دیجیتال و در نهایت ذخیره سازی آن در حافظه ی جانبی را بر عهده دارد.

جهت ارتباط بین دوربین های آنالوگ و دستگاه DVR از کابل کواکسیال استفاده می شود. به این نکته هم باید اشاره کرد که هر دوربین آنالوگ به یک کابل برق جداگانه و در صورت جمع آوری صدا به کابل جدا برای انتقال آن نیاز دارد.

همان طور که در صفحه ی قبل هم گفته شد سیگنال دوربین ها می تواند به صورت آنالوگ یا شبکه باشد. برای جمع آوری دوربین های شبکه می بایست از دستگاه NVR یا Network Video Recorder استفاده کرد که دارای پورت شبکه می باشند.

با امکان انتقال برق از طریق کابل شبکه یا POE نیاز به کابل برق جداگانه مرتفع خواهد شد.

قیمت دوربین مدار بسته - بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

قیمت دوربین مدار بسته

تاثیر امکانات DVR ها در تعیین قیمت دوربین مدار بسته – بهترین و ارزانترین دوربین مداربسته

مقدار فضای قابل ذخیره تصاویر و یا قابلیت نگهداری ویدیو ها در طول زمان بیشتر یکی از پارامتر های مهم قیمتی است. بدیهی است هرچه هارد یا فضای ذخیره سازی بیشتری بخواهیم می بایست پول بیشتری بدهیم.

از دیگر قابلیت های DVR ها تشخیص حرکت یا Motion Detection است. این بدان معناست که در صورت تشخیص حرکت شروع به ضبط تصاویر کرده تا حجم فضای کمتری جهت ذخیره سازی نیاز باشد.

کیفیت ضبط تصاویر و اینکه DVR شما میتواند چند فریم بر ثانیه فیلم را ذخیره کند، فرمت های ذخیره سازی و مقدار فشرده سازی از دیگر فاکتورهای مهم در تعیین قیمت دوریین مداربسته خواهد بود.

برخی از DVR ها دارای پورت RS485 جهت اتصال به دوربین های متحرک با قابلیت بزرگنمایی و یا چرخش هستند، یا با دارا بودن پورت شبکه می توان فیلم های ذخیره شده را در بستر شبکه مشاهده و یا پشتیبان گیری کرد.

همچنین پورت شبکه امکان انجام تنظیمات مختلف بر روی دستگاه را از طریق WEB فراهم می سازد.

یکی دیگر از امکانات جالب و بسیار کاربردی که برخی از DVR فراهم می نمایند داشتن برنامه های حرفه ای جهت استفاده از امکانات دوربین ها و DVR بر روی سیستم عامل های اندروید و یا IOS است.

این بدان معناست که تنها با اتصال موبایل و DVR از طریق شبکه WiFi به یکدیگر میتوانید بدون نیاز به مانیتور و یا کامپیوتر از تمامی امکانات دوربین مداربسته خود بهره ببرید.

۳- کابل ، منبع تغذیه و دیگر متعلقات دوربین مدار بسته

همانطور که بحث شد جهت راه اندازی دوربین مدار بسته و اتصال دوربین ها به دستگاه ضبط تصاویر می بایست یا به صورت آنالوگ و یا شبکه این کار را انجام داد.

در صورت آنالوگ بودن باید از کابل کواکسیال و در حالت شبکه می بایست از کابل شبکه استفاده نمود. همچنین در صورت نیاز می بایست یک منبع تغذیه جدا جهت برق دوربین ها، کابل جداگانه برق یا صدا استفاده نمود.

جهت جمع آوری تجهیزات می توان از یه رک استفاده نموده و همچنین می بایست یک مانیتور و موس و کیبورد نیز در صورت نیاز تهیه نمود.

کیفیت کابل و تجهیزات فوق یکی دیگر از فاکتورهای تعیین قیمت دوربین مدار بسته می باشد.

انواع دوربین های مدار بسته و انتخاب قیمت دوربین مدار بسته متناسب با نیاز

دوربین های مدار بسته انواع مختلفی با توجه به شرایط مورد استفاده، کاربرد و تکنولوژی دارند که در ادامه بحث به اختصار به آن خواهیم پرداخت.