روتینگ شبکه چیست؟
فوریه 27, 2019
اموزش بازیابی رمز عبور فراموش شده در ویندوز 10
بازیابی رمز عبور فراموش شده ویندوز ۱۰
مارس 4, 2019

روتر چیست؟

روتر چیست؟


روتر چیست؟ مسیریاب یک ابزار شبکه‌ای است که بسته‌های داده را بین شبکه‌های کامپیوتری و رو به جلو هدایت می‌کند . مسیریاب وظایف ” هدایت ترافیک ” را روی اینترنت انجام می‌دهد .

یک بسته اطلاعاتی معمولا ً از یک روتر به شبکه دیگر از طریق شبکه‌هایی که  را تشکیل می‌دهند ، ارسال می‌شود تا زمانی که به نود مقصد برسد .

روتر چیست؟

روتر چیست؟

 

نحوه کار مسیریاب :

مسیریاب به دو یا چند خط داده از شبکه‌های مختلف متصل می‌شود ( در مقابل سوییچ شبکه که خطوط اطلاعاتی را از یک شبکه به هم متصل میکند ) . زمانی که یک بسته داده‌ای بر روی یکی از خطوط صورت می‌گیرد ، مسیریاب اطلاعات آدرس را در بسته برای تعیین مقصد نهایی خود می‌خواند .

سپس ، با استفاده از اطلاعات در جدول مسیریابی و یا سیاست مسیر یابی ، بسته را به شبکه بعدی در سفر خود هدایت می‌کند . یک نوع آشنا از انواع روترها در خانه و مسیریاب‌های دفتری کوچک هستند که به سادگی از داده‌ها مانند صفحات وب ، ایمیل و ویدیو بین کامپیوترهای خانگی و اینترنت استفاده می‌کنند .

یک نمونه از روتر رایج ، کابلی یا روتر DSL است که از طریق ISP به اینترنت متصل می‌شود . مسیریاب‌های پیچیده ‌تری مانند مسیریاب‌های تجاری ، شبکه‌های کسب وکار بزرگ یا ISP را به روترهای هسته‌ای قدرتمند متصل می‌کنند که اطلاعات را با سرعت بالا در امتداد خطوط فیبر نوری اینترنت متصل می‌کنند . اگر چه routers معمولا ً وسیله ای سخت‌افزاری است، اما استفاده از مسیریاب‌های مبتنی بر نرم‌افزار به طور فزاینده‌ای رایج شده‌است .

روترها برای شبکه‌های تجاری و اینترنت :

قبل از اینکه شبکه خانگی محبوب شود، روترها تنها در مراکز تجاری و مدارس یافت می‌شدند و برای هر کدام هزاران دلار هزینه صرف می‌شد همچنین نیاز به آموزش فنی ویژه برای راه اندازی و مدیریت آن‌ها وجود داشت.
روترهای شبکه بزرگترین و قدرتمندترین ستون فقرات اینترنت هستند. این روترها باید تعداد بیت‌های بسیار زیادی را در میان شبکه‌های ارائه‌دهنده سرویس اینترنت (ISP) یا بین آن‌ها مدیریت کنند.

روترهای پهن باند خانگی :

زمانی که خانوارها چندین رایانه را در یکجا جمع کردند و می‌خواستند اتصال اینترنت خانگی را به اشتراک بگذارند، روترها تبدیل به دستگاه‌های مصرف‌کننده جریان اصلی شدند.
شبکه‌های خانگی از پروتکل اینترنت (IP) برای اتصال کامپیوترها به یکدیگر و به اینترنت استفاده می‌کنند.

نسل‌های اولیه روترهای خانگی از شبکه‌های سیمی با کابل‌های اترنت پشتیبانی می کردند، در حالی که روترهای بی‌سیم (wireless) جدیدتر از Wi-Fi همراه با اترنت پشتیبانی می‌کنند.
اصطلاح روتر پهن باند برای هر روتر سیمی یا بی‌سیم (wireless) خانگی که برای به اشتراک گذاشتن یک اتصال اینترنت پهن باند استفاده می‌شود، به‌کار می‌رود.
روترهای خانگی اغلب هزینه ۱۰۰ دلار یا کمتر دارند.

آن‌ها به نحوی ساخته می‌شوند که نسبت به روترهای تجاری بطور مقرون به‌صرفه‌تر هستند زیرا آن‌ها ویژگی‌های کمتری را ارائه می‌دهند. با این حال، روترهای خانگی بسیاری از توابع ضروری شبکه خانگی را ارائه می دهند:
• به اشتراک گذاری اتصالات اینترنت خانگی برای چندین دستگاه
• فایروال شبکه خانگی اصلی و پشتیبانی‌های امنیتی دیگر
• توانایی تغییر تنظیمات پیکربندی روتر از مرورگرهای وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *