سوییچ
کانفیگ تجهیزات سیسکو
آوریل 22, 2019
شبکه
دوربین مدار بسته در کرج
آوریل 23, 2019

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

شبکه

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

در بستر هر شبکه کامپیوتری، سخت افزارها، قطعات و اتصالاتی وجود دارند که پیکر اصلی شبکه را تشکیل می دهند. به طور معمول، به این اجزاء تجهیزات شبکه گفته می شود. تجهیزات شبکه به دو بخش عمده فعال یا شبکه اکتیو (Active) و غیر فعال یا شبکه پسیو (Passive) تقسیم می شوند.

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

نصب و پیکربندی تجهیزات اکتیو شبکه :

تجهیزات اکتیو شبکه نقش تصمیم گیرنده و فعال در شبکه را داشته و مدیریت مسیریابی، انتقال، امنیت و صحّت انتقال اطلاعات را بر عهده دارند. به عبارت دیگر نقش تجهیزات اکتیو شبکه مانند نقش مغز انسان در سیستم عصبی می باشد.

انواع تجهیزات شبکه:

 • روتر
 • سوییچ
 • فایروال
 • لود بالانسر
 • انواع کارت شبکه
 • انواع مودم وایرلس دار و بدون وایرلس
 • انواع رادیو

 

پیکربندی تجهیزات شبکه:

تجهیزات  شبکه صرفا بستر فیزیکی ارتباطات در یک شبکه کامپیوتری را فراهم نموده و به تنهایی قادر به انجام وظایف شبکه نیستند.  به عبارت دیگر نقش تجهیزات پسیو شبکه مانند نقش رشته های عصبی بدن انسان در سیستم عصبی است که بدون مغز، قادر به انجام وظایف خود نیستند.

انواع تجهیزات شبکه :

 • کابل
 • انواع سوکت
 • پچ پنل
 • پچ کورد
 • داکت
 • ترانکینگ
 • رک

تجهیزات شبکه

 

   تجهیزات شبکه نقش مهمی در عملکرد شبکه ایفا می کند . بطوریکه پیاده سازی بسیاری از سرویس های شبکه نیازمند وجود تجهیزات شبکه مناسب می باشد.

متاسفانه برخی از افراد تصور میکنند که سریعا با بهم بستن چند متر کابل شبکه ، سوکت شبکه ، سوییچ شبکه و … میتوان یک شبکه کامپیوتری حرفه ای راه‌اندازی کرد .

شبکه کردن چند کامپیوتر کار ساده‌ای است اما سوال اینجاست که آیا شبکه را مطابق با استانداردهای شبکه می باشد؟ آیا به میزان بودجه‌ای که هزینه‌ شده، از شبکه استفاده خواهد شد؟ آیا باوجود بکاربردن گرانترین و آخرین مدل تجهیزات شبکه‌ از سرعت  و کیفیت مناسبی برخوردار است؟

سازمان ها برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و برای عقب نماندن از دنیای الکترونیک، به تجهیز زیرساخت شبکه و بستر فیزیکی شبکه در ابعاد نسبتا بزرگ دست زده‌اند.
همانطور که می دانید برای ایجاد یک شبکه لازم است استانداردهای مختلفی از طرف شرکت‌های مرتبط با پروژه از جمله طراح، مجری ، ناظر و حتی کارفرما رعایت شود. اما متاسفانه در برخی پروژه‌ها به دلیل عدم رعایت این استانداردها ، پروژه‌های شبکه با مشکلات زیادی مواجه می شوند و و بهره برداری مناسب از شبکه شکل نمیگیرد.
کافیست موقع راه اندازی شبکه از خود بپرسیم که آیا پارامترها و استانداردها مورد توجه قرار گرفته شده اند ؟

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

چند نکته برای شروع پروژه نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

امروزه برای راه‌اندازی بستر فیزیکی شبکه‌ها و تحویل گرفتن تجهیزات شبکه از شرکتی که تجهیزات شبکه مربوطه را نصب نموده است ؛ باید در لایه فیزیکی به مسائل زیر دقت شود:

 • اصلی یا تقلبی بودن تجهیزات غیرفعال شبکه مانند کابل، کی استون، کانکتورها که متاسفانه در بازار IT کشور این روزها نوع تقلبی اکثر تجهیزات غیرفعال وجود دارد.
 • کیفیت ( Quality ) تجهیزات نکته دومی است که باید کاملا به آن آگاه باشیم. در این زمینه باید توجه داشت که همیشه بهترین انتخاب گرانترین نیست. با توجه به خواسته و تعریفی که از پروژه داریم و اینکه از چه استانداردی قرار است پیروی کنیم می توان از اجناس قیمت مناسب برای پروژه استفاده کرد.
 • نکته سوم، بحث Installation یا تخصص نصب و اتصال تجهیزات شبکه به یکدیگر است.

تجهیزات شبکه

ترکیب این سه موضوع با هم و رعایت کردن نکات فوق از طرف پیمانکاران و شرکت‌های درگیر در پروژه می تواند یک ارتباط فیزیکی درست بر اساس استاندارد تعیین شده در قرارداد را برای کامپیوترهای موجود در شبکه به ارمغان آورد.

شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان با در نظر گرفتن موارد فوق تجهیزات شبکه اصلی و با کیفیت را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار می دهد و بر این باور استوار است که فروش تجهیزات شبکه غیر اصلی و اورجینال که دارای قیمت ارزانتری می باشد ( که این موضوع برای بسیاری از مشتریان که فقط ملاک آنها قیمت است خوشایندتر می باشد) اما باعث به هدر رفتن پول مشتریان شده و در طولانی مدت باعث بروز مشکلاتی خواهد شد. این افتخار را داریم که بتوانیم تجهیزات شبکه اصلی و اورجینال برای مشتریان تهیه کنیم.

*- انواع سوییچ شبکه: شامل انواع سوییچ سیسکو Cisco ، سوییچ دی لینک d-link ، سوییچ ترندنت Trendnet، سوییچ تی پی لینک Tp-link و . . .

*- انواع روتر شبکه مثل روتر سیسکو Cisco ، روتر برد میکروتیک Mikrotik و . . .

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه

نصب تجهیزات شبکه :

امروزه زیرساخت شبکه مناسب یکی از مهمترین ارکان یک کسب و کار موفق می باشد. برای دستیابی به عملکرد مناسب در شبکه داخلی و خارجی خود شما نیاز به طراحی، پیاده سازی، نصب تجهیزات شبکه به صورت فنی و حرفه ای دارید. مشکل در زیرساخت شبکه کسب و کار شما را تبدیل به کسب و کاری کند، پر اشکال و بهم ریخته می کند.

پیاده سازی درست شبکه داخلی وابسته به رعایت استانداردهای مختلف جهانی در نصب تجهیزات شبکه می باشد. متاسفانه بسیاری از پیاده سازی های شبکه برای کسب و کارهای مختلف اعم از بزرگ و کوچک به صورت غیر حرفه ای بوده و باعث بوجود آمدن مشکلات بزرگ و کوچک در آینده می شود. تیم اجرای پسیو شبکه گروه ژرمن الکتریک شامل کادری مجرب و فنی در طراحی و پیاده سازی سیستم های پسیو شبکه است.

بازدید و مشاوره رایگان شبکه :

شبکه های کامپیوتری تماما سفارشی هستند. به این معنی که شما با توجه به نیاز و امکانات خود شبکه مخصوص به خود را نیاز دارید. منظور از نیاز یعنی تعداد سیستم ها، پرینترها و تمامی Nod های شبکه. همچنین نوع شبکه (سرعت و اینکه کابل کشی شده باشد یا Wireless باشد) نیز باید مشخص شود. منظور از امکانات نوع چیدمان Nod های شبکه، معماری کلی شرکت، امکانات مالی و … هستند که باید در زمان طراحی شبکه مورد نیاز در نظر گرفته شوند.

 

نصب و پیکربندی تجهیزات شبکه | نصب  تجهیزات شبکه |نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه | پیکربندی شبکه |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *