شبکه
خدمات اکتیو شبکه
آوریل 24, 2019
تلفن
سیستم تلفنی voip
آوریل 24, 2019

خدمات پسیو شبکه

پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

 

انجام خدمات پسیو شبکه راه اندازی پسیو شبکه از جمله خدمات پسیو شبکه است که توسط گروه استاد شبکه ارایه میشود. نصب پسیو شبکه یعنی نصب و آماده استفاده کردن قطعاتی از تجهیزات شبکه که در تولید یا تقویت سیگنالهای شبکه نقشی ندارند.

در یک شبکه کامپیوتری برای راه اندازی اکتیو شبکه نیاز هست که ابتدا کارهای مربوط به قسمت پسیو انجام شود و بعد از آن پیکربندی اکتیو شبکه انجام شود.

منظور از راه اندازی پسیو شبکه فقط نصب قطعات و تجهیزات مورد نیاز شبکه های کامپیوتری است که شامل کابل کشی، داکت کشی، آرایش رک و … گفته می‌شود و وارد مرحله پیکربندی نمی‌شود.

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

بخشی از کارهای مربوط به خدمات پسیو شبکه که توسط گروه رادین سیستم  انجام میشود، شامل موارد زیر می باشد :

طراحی نقشه شبکه

طراحی نقشه شبکه های کامپیوتری قبل از شروع عملیات انجام میشود و در آن بهترین مسیر عبور کابل را با در نظر گرفتن آینده نگری های لازم آن و نیز مکان سایر تجهیزات مشخص می شود.

داکت و ترانک کشی شبکه

عملیات داکت و ترانک کشی شبکه بعد از طراحی نقشه شبکه شروع میشود و باعث زیبایی و حفظ کابلهای مورد استفاده در شبکه میشود.

کابل کشی شبکه، برق و تلفن

بعد از نصب داکت و یا ترانک نصب کابلهای شبکه و برق و احتمالا تلفن برای اتصال نودها انجام میشود.

خدمات پسیو شبکه شامل نصب نودها، پریزها، کیستون‌ها و …

نصب نودها ، پریزهای شبکه و برق و کیستونها روی ترانکها تقریبا مرحله آخر عملیات پسیو شبکه است که انجام میشود.

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

با توجه به افزایش استفاده از دوربینهای مداربسته و کارآیی آنها و نیز تنوع دوربینها و موارد مختلف استفاده از آنها میتوانید برای نصب انواع دوربین های مدار بسته با گروه استاد شبکه تماس بگیرید.

نصب رک شبکه  و تجهیزات داخل آن مانند سوئیچ،اکسس پوینت، روتر، سرور، UPS و …

اسمبل کردن رک و نصب تجیهزات داخل آن از جمله خدمات پسیو شبکه است که توسط گروه استاد شبکه انجام میشود. رک های معمولا در دو نوع اصلی ایستاده و دیواری با اندازه های مختلف وجود دارند که بسته به مکان از آنها استفاده میشود. قطعات اصلی رکها شامل موارد زیر است:

خدمات پسیو شبکه :

(پسیو شبکه) نگهدارنده کابل:

یک پنل ۱ یونیت قابل نصب در جلو و عقب رک، دارای ۵ عدد قلاب از جنس ABS می باشد که جهت ساپورت و آرایش کابل ها استفاده میشود.

 چرخ رک:

در رک های ایستاده ۴ چرخ قفل دار برای حرکت دادن رک و جابجایی وجود دارد، چرخ های مزبور باید توانایی تحمل وزن رک بعد از نصب تجهیزات در داخل آن را داشته باشند .

 بلانک پنل رک:

به دلیل حساسیت برخی از تجهیزات موجود در رک از صفحه های محافظ جهت در قسمت جلوی تجهیزات داخل رک و حفاظت از آسیب های احتمالی و ایمنی بیشتر استفاده می شود. به این صفحه های محافظ بلانک پنل گفته می شود.

سینی ثابت رک:

طبقه های ثابت رک در انواع ۱ الی ۴ یونیت و تخت و در عمق های ۲۵ الی ۸۰ سانتیمتر جهت نصب در رکهای دیواری و ایستاده وجود دارند. در مدلهای ۱ الی ۴ یونیت طبقات فقط بر روی آدابتور جلو رک نصب و برای تجهیزات با وزن کم استفاده میشوند.در حالیکه طبقه های تخت از چهار طرف رک پیچ می شوند و می توان تجهیزات سنگینی مثل سرورهای تاور ، مونیتور ، یو پی اس وغیره را بر روی آنها قرار داد .

(پسیو شبکه) سینی متحرک رک:

جهت قرارگیری کیبورد و ماوس در داخل رک های ایستاده مورد استفاده قرار می گیرد و بصورت کشویی جلو می آید و مانند یک کنسول جهت کاربری آسان سرپرست شبکه عمل میکند . سایز آن استاندارد و عمق مفید آن ۳۵ سانتیمتر میباشد که متناسب با عمق رک، ریلهای مناسب آن ارائه می شود.

پیچ و مهره رک:

این پیچ، مهره ها و واشرها از نوع آبکاری گالوانیزه می باشند که کیفیت پوشش آنها با آزمایشات Salt Spray تست و کنترل می گردد. مهره های مذکور درون شکاف آدابتور های رک در محل دلخواه قرار می گیرند و نیاز به نگهداشته شدن توسط آچار هنگام بستن پیچ ندارند. واشرهای پلاستیکی مشکی که زیر پیچ ها قرار می گیرند زیبایی خاصی به نمای رک می بخشند.

فن رک:

برای خنک نگه داشتن و تهویه صحیح اجزای داخلی رک با ولتاژ کار ۲۲۰ ولت ( در بعضی از پروژه های مخابراتی از ۴۸ ولت ) و ابعاد ۱۲×۱۲ سانتیمتر استفاده میگردد که معمولاً در سقف رک نصب می شود.

 پاور ماژول رک:

یک قطعه آلومینیومی است مجهز به تعدادی پریز برق که به منظور تغذیه اجزای داخلی رک به خصوص سوئیچ، سرور و سایر تجهیزات استفاده میشود. تعداد پریزهای آن معمولا ۲ الی ۳ پورت جهت رکهای دیواری و در سایز ۱۹ اینچ دارای ۶ الی ۹ پورت جهت رکهای ایستاده و یا دیواری می باشد. لازم بذکر است در صورت نیاز به پورتهای بیشتر میتوان از نوع عمودی آن تا ۴۲ پورت استفاده نمود.

 لایت پنل رک(پسیو شبکه):

یک پنل فلزی ۱۹ اینچ به ارتفاع ۱ یونیت دارای لامپ فلورسنت با قابلیت نصب در داخل رک جهت نوردهی بروی تجهیزات نصب شده در آن میباشد.

(پسیو شبکه) کیس رکمونت:

کیس رکمونت به کیس هایی گفته می شود که مطابق با استاندارد ۱۹ اینچ بوده و در سایزهای ۲ الی ۴ یونیت در داخل رک نصب میشوند دارای درب قفل دار و فیلتر جلوگیری از ورود غبار به درون کیس هستند و به علت نوع طراحی حجم کمی از فضای رک را اشغال می کنند.

 فن رک(پسیو شبکه):

 

فن ۱۲×۱۲ سانتیمتر که با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار میکند و جهت تهویه بهتر در داخل رک ها نصب می شود.

نصب سوییچ ها ، مودمها و دستگاه UPS نیز در مرحله های بعدی انجام می شود.

در نتیجه :

اولین و مهم ترین گام برای فعالیت یک شرکت در بستر شبکه های کامپیوتری و استفاده از خدمات شبکه های کامپیوتری , پیاده سازی خدمات پسیو شبکه می باشد. بنابراین هر سازمان و مجموعه ای قبل از انجام هر کاری برای فعالیت در بستر شبکه و پیاده سازی سرویس های مدنظر خود در شبکه , باید ابتدا اقدامات مربوط به پسیو شبکه و کابل کشی شبکه را انجام دهند

. خدمات پسیو شبکه  ستون فقرات و زیرساخت شبکه های کامپیوتری یک سازمان را تشکیل می دهد.به دلیل اهمیت و حساسیت پسیو شبکه , باید در اجرای خدمات پسیو و نصب و راه اندازی تجهیزات شبکه , دقت بیشتری به کار گرفته شود.

چرا که اگر زیرساخت و بستر شبکه ی یک شرکت , درست و دقیق طراحی و اجرا نشود علاوه بر هزینه های بسیاری که باید برای نگهداری و پشتیبانی شبکه و مطابقت دادن آن با نیازهای سازمان صرف کنند , کاربران را برای استفاده از امکانات و سرویس های شبکه با مشکلات فراوانی روبه رو خواهد کرد.

اگر برای کسب و کار خود قصد راه اندازی شبکه جدیدی را دارید و یا به علت تغییر محل کارتان نیاز به راه اندازی مجدد شبکه خود را دارید میتوانید برای انجام کلیه خدمات کامپیوتری و خدمات پسیو شبکه بارادین سیستم تماس بگیرید.

گروه رادین سیستم  آماده عقد قرارداد خدمات پسیو شبکه ، سخت افزار، نرم افزار و ارایه کلیه خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری در تهران با شرکتها، مدارس و آموزشگاه ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *